حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

تعریف حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر و لیست هر یک از آنها

در ایران "قانون کار " اصلی ترین مرجع تعیین کننده قواعد مربوط به کار، موارد حقوقی مربوط به آن و روش های اجرایی مرتبط می باشد. در این مقاله با استفاده از قانون مذکور پرداخت های مرتبط با حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر شرح داده می شود:

 

الف- تعاریف و نکات مربوط به حقوق :

طبق ماده 34 قانون کار ، کلیه پرداخت های قانونی به کارگر به اعتبار قرارداد کار اعم از مزد یا حقوق ،کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ، خواربار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و نظایر اینها حق السعی و طبق ماده 35 قانون کار وجوه نقدی یا غیر نقدی و یا مجموع آنها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می شود مزد نامیده می شود.

 

مزد ثابت، حقوق ثابت یا حقوق پایه:

مزد ثابت عبارت است از مجموع حقوق اصلی و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل .

حقوق یا مزد اصلی بخش عمده پرداخت کارفرما به کارگر جهت انحام کار خاصی می باشد و بسیاری از محاسبات از قبیل اضافه کار، کسر کار، سنوات خدمت، طلب مرخصی و همین طور افزایش حقوق بر مبنای آن محاسبه می شود.

 

چنانچه مزد با ساعات انجام کار مرتبط باشد ، " مزد ساعتی " و در صورتیکه بر اساس میزان انجام کار و یا محصول تولید شده باشد ، " کارمزد " و چنانچه بر اساس محصول تولید شده و یا میزان انجام کار در زمان معین باشد ، " کارمزد ساعتی " نامیده میشود.

 

مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل: 

مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل مواردی هستند که پرداخت آن ها عمومیت ندارد و به تعداد معدودی از کارگران در صورت انجام وظیفه اصلی و در شرایط خاصی تعلق می گیرد. به عنوان مثال در صورتی که تعدادی از کارگران در معدن مشغول به کار باشند، فوق العاده سختی کار فقط به آنها تعلق می گیرد.  

نکته:

-  در کارگاههائی که دارای طرح طبقه بندی و ارزیابی مشاغل نیستند ، منظور از مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل ، مزایایی است که برحسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می گردد. از قبیل مزایای سختی کار ، مزایای سرپرستی ، فوق العاده شغل و غیره.

- در کارگاههائی که طرح طبقه بندی مشاغل به مرحله اجرا درآمده است ، مزد گروه و پایه ، مزد مبنا را تشکیل می دهد.

 

ب- تعاریف و نکات مربوط به مزایا:

مبالغی که به جز حقوق اصلی به کارگران پرداخت می شود در زمره مزایا محسوب شده و از نظر استمرار در پرداخت به مزایای مستمر و غیر مستمر و از نظر نوع پرداخت به نقدی و غیر نقدی تقسیم می گردد.

دقت داشته باشید که مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن ، خواروبار، کمک عائله مندی ، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود و به همین دلیل در محاسباتی مانند سنوات خدمت و یا افزایش حقوق به مزد ثابت اضافه نمی شوند.

 

تقسیم بندی مزایا بر اساس استمرار در پرداخت:

مبنای تقسیم بندی در این مورد استمرار در پرداخت مزایا می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، مزایا به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

مزایای مستمر:

مزایای مستمر مواردی هستند که در چندین ماه متوالی همراه با حقوق اصلی به کارگران پرداخت می شود و معمولا در حکم حقوق افراد نیز ذکر می شوند.  

برخی از مزایای مستمر عبارتند از:

حق اولاد ـ حق مسکن ـ حق اياب و ذهاب ـ فوق‌العاده‌ هاى بدى آب و هوا -  محروميت از تسهيلات زندگى ـ محل خدمت ـ اشتغال خارج از مرکز ـ مرزى ـ شرايط محيط کار ـ نوبت کارى ـ کشيک ـ جذب

مزایای غیر مستمر:

مزایای غیر مستمر مواردی هستند که روال پرداخت ثابتی ندارند و ممکن است هر چند ماه یکبار به کارگران پرداخت شود.

برخی از مزایای غیر مستمر عبارتند از:

اضافه کار- پاداش انجام کار- عیدی- پاداش آخر سال- هزینه تهیه لباس – هزینه های پرداختی بابت درمان و معالجه- بهره وری-خسارت اخراج- فوق العاده مسافرت مربوط به شغل - بازخرید خدمت - بازخرید مرخصی

 

تقسیم بندی مزایا از نظر نوع پرداخت:

مبنای تقسیم بندی در این مورد نوع پرداخت مزایا می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، مزایا به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:

مزایای نقدی:

مزایای نقدی مواردی هستند که به صورت نقد به افراد پرداخت می گردد و یا به حساب آنان واریز می شود این مزایا شامل کلیه مزایا از قبیل حق اولاد، حق ماموریت، طلب مرخصی و به طور کل شامل همه مزایا به جز مزایای غیر نقدی می باشند.

مزایای غیرنقدی: 

مزایای غیر نقدی مزایایی هستند که به صورت غیر نقد به کارگران پرداخت می شود مانند ارزاق تحویلی در مناسبت های خاص مانند عید نوروز یا ماه رمضان، پوشاک، استفاده از مسکن یا خودرو.

 

مطالب مرتبط:

روش های ثبت و محاسبه ساعات کارکرد پرسنل

 

دانلود رایگان مرتبط با مقاله:

متن کامل قانون کار ایران     

کتاب قانون تامین اجتماعی و آئین نامه های آن

 

 

تعداد بازدید :  16007


نظرات

سمیه
۱۳۹۵/۱۰/۲۲
سلام برای محاسبه اضافه کاری منظور از حقوق پایه تقسیم بر 176 حقوق ثابتی که شرکت براش درنظر گرفته هست یا پایه حقوق یعنی حداقل حقوق وزارت کار؟ 176 ، 192 و 220 کدومش بیشتر به نفع کارگره؟ خیلی ممنون از وقتی که میذارید،سپاس.
سلام خدمت شما. منظور حقوق پایه واقعی می باشد که به شخص پرداخت می گردد.176 ساعت به نفع کارگر می باشد چون نزخ اضافه کار بیشتر محاسبه می شود. موفق باشید.

نام خود را وارد کنید
۱۳۹۵/۹/۲۱
با سلام تامین ناهار و یا هزینه آن در دفتر مرکزی شرکت خصوصی که ساعت کاری از 8 صبح لغایت 17 عصر میباشد به عهده شرکت میباشد یا خیر با تشکر
حساب آموز: با سلام. خیر. حتی ساعاتی که بابت صرف غذا می شود نیز جز ساعات کاری محسوب نمی شود.

ali
۱۳۹۵/۹/۲۱
با سلام لطفا نحوه محاسه حق اشعه گروه الف رادیوگرافی را ذکر بفرمایید ؟ فرمول ؟
حساب آموز: با سلام. در خصوص پرسش شما پیشنهاد می کنیم این لینک را مطالعه نمایید: https://goo.gl/Tt3T9C

سعید
۱۳۹۵/۹/۱۷
R S: سلام کارفرما قراره 110تومن از حقوقمون کم کنه بعد بریزه داخل یه کارت دیگه که فقط بشه خرید کرد باهاش و میگه قانون کار اجاز نمیده بن خواربار نقدا پرداخت بشه آیا این صحت داره؟
حساب آموز: با سلام. دوست عزیز این موضوع صحت ندارد و حق بن به صورت نقدی هم قابل پرداخت است.

روزبه
۱۳۹۵/۹/۱۵
نشانی قانون کار برای مزایای مستمر و استناد به آ ن درصورتیکه کارفرما نسبت به قطع آن اقدام کرد چیست با تشکر
حساب آموز: با سلام. موارد مذکور باید در قرارداد ذکر شود و در صورتی هم که در قرارداد ذکر نشده باشد ولی پرداخت انجام شده باشد نمی توان نسبت به قطع آن اقدام نمود. ضمنا موارد مرتبط با این موضوع در ماده 10 و سایر مواد قانون کار و همچنین در بخشنامه های تغییرات حقوق پایان سال اعلام می گردد.

احمد
۱۳۹۵/۸/۲۷
باسلام و خسته نباشید. من در منطقه جنوب در شرکت خصوصی مشغول به کار هستم و در فیش حقوقی من ایتمی مبنی بر حق مسکن میباشد و خود شرکت پرداخت میکند(نه مصوبه تامین اجتماعی) . و کارانه به صورت دوماهه پرداخت میشود که در در اخرین سری پرداخت کارانه بر خلاف بقیقه پرداختی های ان این حق مسکن در ان حذف شده است.میخواستم بدونم شرکت همچین اجازه ای دارد که پرداختی که چند ساله به یک شکل انجام میشده الان اومده و حق مسکن رو از اون حذف کرده مجاز هست یا نه؟ با تشکر از جواب شما
حساب آموز: با سلام و تشکر از شما. در قوانین کار و تامین اجتماعی حداقل حق و حقوقی که باید پرسنل از آن برخوردار باشند عنوان شده است و در صورتی که در شرکتی حق و حقوق بیشتری پرداخت شود به عنوان رویه شرکت در نظر گرفته می شود و شرکت نمی تواند پس از مدتی نسبت به کاهش آن اقدام کند.

فرزانه اثناعشری
۱۳۹۵/۸/۱۱
با عرض سلام لطفا بفرمایید مزایای غیر نقدی غیر مستمر مشمول بیمه میشود؟ اگر خیر بر اساس کدام ماده قوانین بیمه تامین اجتماعی میباشد؟ با تشکر از همکاری شما
حساب آموز:سلام. بر اساس بند۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی مزد یا حقوق یا کارمزد در این قانون شامل هرگونه وجـوه و مزایـاى نقـدى یـا غیرنقدى مستمر است که در مقابل کار به بیمه شده داده می شود.بنابراین مزایای غیرنقدی غیر مستمر مشمول بیمه نیست

اتابک
۱۳۹۵/۸/۶
با سلام اینجانب بر اساس رای هیات حل اختلاف مجبور به انتقال به کارگاهی در اطراف تهران شدم در حالی که بیش از 5سال در دفتر مرکزی بر طبق قرارداد مشغول بکار بودم. بنده با اعتراض به دیوان عدالت رای بر نقض حکم هیات حل اختلاف گرفتم و به کار اولیه خود در دفتر مرکزی بازگشتم. متاسفانه در طی سالی که به کارگاه متقل شدم مزایای کارانه اینجانب پرداخت نشد بدلیل حذف اینجانب از لیست کارکنان دفتر مرکزی. ضمن اینکه در طی چندین سال از کارانه مصوب شرکت طبق روال گذشته استفاده کرده بودم. آیا بر اساس رای دیوان مبنی بر بازگشت به کار اولیه می توانم به دریافت کارانه پرداخت نشده ام اقدام کنم؟
حساب آموز: با سلام. در این زمینه میتوانید بر اساس رای و کلیه اسناد لازم پیگیری کنید

رها
۱۳۹۵/۶/۲۶
معافیت های مالیات حقوق و بیمه چه چیز هایی هستند ؟؟
حساب آموز: با سلام. موارد معاف از مالیات حقوق در ماده 91 قانون مالیات های مستقیم ذکر شده است و موارد زیر معاف از بیمه می باشند:بازخرید ایام مرخصی کمک هزینه اولاد فوق العاده ماموریت و هزینه سفر عیدی مابه التفاوت کمک هزینه مسکن و خوارباردر ایام بیماری حق شیر پاداش نهضت سواد آموزی حق تضمین حق سنوات (مزایای پایان کار) پاداش افزایش تولید حق همسر

مهراب تیلاب
۱۳۹۵/۶/۸
سلام خسته نباشید جمع حقوق ناخالص شامل چه چیزهایی میشه ؟؟
حساب آموز: با سلام. حقوق ناخالص، به جمع حقوق و مزایا قبل از کسورات گفته می شود و شامل مواردی مانند حقوق پایه، حق خواربار و مسکن، حق ماموریت، اضافه کاری، حق اولاد و ... می باشد. حقوق خالص مبلغ قابل پرداخت پس از کسر مواردی مانند حق بیمه، مالیات حقوق، مساعده، وام و ... می باشد.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۵/۶/۶
با سلام و احترام آیا در قسمت دستمزد ماهانه در لیست بیمه باید جمع حقوق پایه و حق جذب و حق مسوولیت رو منظور کنیم. و متعاقب اون برای محاسبه دستمزد روزانه باید آیتم های فوق رو بر تعداد روزهای کارکرد تقسیم کنیم. با سپاس
حساب آموز: با سلام. خیر محاسبه حقوق روزانه ارتباطی با مزایای ذکر شده ندارد. شما باید در بخش ریز کارکرد هر شخص در نرم افزار بیمه،تعداد روزهای کارکرد و مبلغ حقوق روزانه را جداگانه ثبت کنید و بعد از آن مزایای ماهانه مستمر و غیر مستمر مشمول را در کادر مربوط به خود وارد کنید.

مهناز رحمانی
۱۳۹۵/۵/۳
مزایای ماهانه مشمول مبلغ 110000 تومان رو باید در ستون مستمر وارد کنیم یا غیر مستمر؟
حساب آموز: سلام. حق خواربار و مسکن جز مزایای مستمر ماهانه می باشد و باید در ستون مستمر وارد شود.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۵/۳/۲۹
با سلام کارفرما هر سه ماه مبلغی را تحت عنوان هزینه های انگیزشی به حساب ما واریز میکند تا آ را بدون هیچ کسوراتی به کارگران بدهیم ، اگر ما در قالب کارت هدیه بدهیم جز مزایای غیرمستمر غیرنقدی لحاظ میشود یا غیرمستمر نقدی؟ و همچنین مشمول معافیت مالیات دو دوازدهم حقوق سالانه قرار میگیرد یا خیر؟
حساب آموز: این نوع پرداخت غیر نقدی محسوب نمی شود و در نتیجه مشمول دو دوازهم معافیت مزایای غیر نقدی نمی باشد.

یعقوب
۱۳۹۵/۳/۲۶
بنده استخدام سال89 در یک شرکت وابسته به دولت می باشم. از سال 89 تا 91 هر سال بر اساس مصوبه هیات مدیره درصدی از حقوق (37.5) بعنوان کارانه در طی سال محاسبه و به حساب بستانکاری مان لحاظ می شد. متاسفانه اختلاف مدیریتی در شرکت منجر به عدم ثبت کارانه سال92 و 93 گردید با به روی کار آمدن مدیرعامل جدید ایشان بدون هیچ مستند قانونی تعدادی از همکاران را از لیست کارانه 92 و 93 را حذف و مابقی را دستور به ثبت در حساب بستانکاری نمودند. در حالیکه مدیرعامل جدید بیرون از مجموعه انتخاب و منصوب شدند و ایا می توانند به کارکرد گذشته کارکنان نظر بدهند؟ سوال این است که می توان با شکایت از بابت کارانه به حقوقمان برسیم؟
حساب آموز:مدیر عامل مقام اجرایی شرکت و تصمیم گیرنده در امور گوناگون مربوط به گذشته و حال می باشد. اگر مدارک ومستنداتی دال برالزام کارفرما نسبت به پرداخت کارانه داشته باشید که قابل اثبات باشد می توانید حق و حقوق خود را دریافت کنید.

حسن شكوهي
۱۳۹۵/۳/۲۵
با سلام و خسته نباشيد آيا سنوات جزء مزايا حساب ميشود يا نه؟ يعني اگر ما رسيدي از كارگر گرفته باشيم به اين مضمون كه اينجانب كليه حقوق و مزاياي خود را دريافت كرده ام آيا سنوات هم حساب مي شود يا خير؟
حساب آموز: با سلام. سنوات خدمت جز مزایای غیر مستمر نقدی است و دریافت رسید فوق به منزله تسویه حساب می باشد البته بهتر است در زمان تسویه نهایی و دریافت رسید به تسویه سنوات خدمت و طلب مرخصی هم اشاره شود.

شیوا
۱۳۹۵/۳/۱۵
سلام در صورتی که عیدی و سنوات ب صورت ماهانه به حقوق اضافه بشه جزء مزایای مستمر محسوب میشه یا غیر مستمر؟
حساب آموز: سلام. سنوات خدمت و عیدی در هر حالتی، جز مزایای غیر مستمر می باشد.

ممحمد حسین حاجی
۱۳۹۵/۲/۲۴
ببا سلام و احترام آیا مزایایی مضل کارانه و یا پاداش های مستمر میتواند حقوق فرد را تحت الشعاع قرار دهد و از حقوق و مزایای مستمر وی بیشتر باشد زیرا دیده شده برخی از مدیران حقوقشان طبق سنوات و پستان است ولی دائما پاداشهای بصورت مستمر هر ماه میگیرند آیا این قانونی است یا غیر قانونی
سلام.در صورتی که مالیات و کسورات قانونی این پرداخت‎ها محاسبه و پرداخت شود، از نظر قانونی منعی در این مورد وجود ندارد. گاهی در برخی شرکت‎ها جبران حقوق پایین برخی افراد، با پرداخت پاداش جبران می‎شود که باید این مورد در هیات مدیره شرکت تایید شده باشد.

کاظم
۱۳۹۵/۱/۲۸
باسلام آیا مزایای حق جذب و ایابو ذهاب که در لیست حقوق جداگانه نوشته میشود در اول سال بعد با حقوق اصلی افزایش پیدا میکند ؟ باتشکر
حساب آموز:چون حق جذب جز مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل و جز حقوق ثابت می باشد باید افزایش داده شود ولی در خصوص حق ایاب و ذهاب مطابق روال شرکت برخورد می شود و الزام قانونی برای تغییر آن وجود ندارد.

علمحمد گودرزی
۱۳۹۴/۱۲/۲۰
با سلام. آیا حق جذب فنی در پایه حقوق برای محاسبه اضافه کار تاثیر دارد یانه..لطفا مرا راهنمایی بفرمایید. ..متشکرم
حساب آموز: در کارگاه های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل جز مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل می شود و در محاسبه مواردی از قبیل عیدی، سنوات، اضافه کار و ... محاسبه می گردد.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۴/۱۱/۳
باسلام آیا فوق العاده سرپرستی - فوق العاده سختی کار- فوقالعاده جذب را میتوان در ایتم های حقوق ثابت محاسبه کرد؟باتشکر
با سلام بر اساس ماده 36 قانون کار و تبصره 1 آن مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل و موارد فوق نیز جز حقوق ثابت می باشند.

مسلم
۱۳۹۴/۹/۲۶
عالی بود.در خصوص مزایای مستمر و تاثیر یا عدم تاثیرآنها در تعیین پایه حقوق سوال داشتم که جوابم رو خیلی واضح توی این سایت گرفتم.مرسی
حساب آموز:ما هم از شما سپاسگزاریم و خوشحالیم که جواب مشکلتون رو گرفتید.شاد و پیروز باشید

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۴/۷/۲۰
بسیار عالی
حساب آموز: تشکر از لطف شما